Кабинет "Доверия"

Здравствуйте,подскажите пожалуйста имеют ли право семейные медсестры вызывать на прием в кабинет"Доверия" ВИЧ инфицированых людей( Врач кабинета "Доверия" передал списки ВИЧ инф. людей врачу ЦПМСП, и сказал чтоб медсестры вызвали этих людей)

Ответы врачей 1

Всеукраинская Горячая линия по вопросам ВИЧ/СПИД и туберкулеза
фтизиатр, инфекционист, специалист по ВИЧ
Телефон: 0-800-50-30-80
Здравствуйте! Ниже предоставляем комментарий юриста нашей Горяей линии (на украинском языке). Надання списків сімейним лікарям та сімейним медичним сестрам для прозвону та виклику пацієнтів з ВІЛ-інфекцію є порушенням чинного законодавства, що регуламентує захист прав та свобод людей, що проживають з ВІЛ. Зокрема, порушується право пацієнта на конфіденційність інформації. Нижче надаємо правове обгрунтування щодо описаної ситуації.   Законом України «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом  імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ» 2861-VI (далі по тексту – Закон № 2861-VI), регламентується порядок правового регулювання  діяльності  у  сфері  профілактики, лікування,   догляду  і  підтримки,  необхідних  для  забезпечення ефективної  протидії   поширенню   хвороби,   зумовленої   вірусом імунодефіциту  людини,  та  відповідні  заходи  щодо  правового  і соціального захисту людей, які живуть з ВІЛ.  У статті 13 Закону  2861-VI визначено право людей, які живуть з ВІЛ, на інформацію, захист інформації про позитивний ВІЛ-статус   людини від розголошення та розкриття  третім особам.    Зокрема пунктом 3 статті 13 Закону, Відомості   про   результати   тестування  особи  з  метою виявлення ВІЛ,  про наявність або відсутність в особи ВІЛ-інфекції  є   конфіденційними  та  становлять  лікарську  таємницю.  Медичні  працівники зобов'язані вживати необхідних заходів для забезпечення  належного  зберігання  конфіденційної  інформації  про людей,  які  живуть з ВІЛ,  та захисту такої  інформації  від  розголошення  та розкриття третім особам.  Також пунктом 4 статті 13 Закону визначено чіткий перелік випадків, коли може правомірно здійснюватись передача  медичним  працівником  відомостей,  зазначених у частині третій цієї статті, а саме:  - особі, стосовно якої було проведено тестування,  а у випадках та за умов, установлених частиною третьою статті 6 цього Закону, - батькам чи іншим законним представникам такої особи; - іншим медичним працівникам та  закладам  охорони  здоров'я  - винятково у зв'язку з лікуванням цієї особи; - іншим третім  особам  -  лише за рішенням суду в установлених законом випадках. Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 10.07.2013 № 585 затверджено Порядк ведення обліку людей, які живуть з ВІЛ, та здійснення медичного нагляду за ними (далі – Порядок №585), яким визначено механізм обліку людей, які живуть з ВІЛ, та здійснення медичного нагляду за такими особами і є обов’язковим для закладів охорони здоров’я державної та комунальної форм власності (далі - ЗОЗ) за переліком згідно з додатком 1, до затвердженого порядку. Відповідно до пункту 14 Порядку № 585, медичний нагляд за пацієнтами розпочинається з дати встановлення діагнозу ВІЛ-інфекції, здійснюється систематично і триває протягом усього життя пацієнта та передбачає періодичні медичні огляди, лабораторні, інструментальні обстеження та консультації інших спеціалістів. Також пунктом 22 Порядку № 585 визначено, що лікарі Центрів (відділень) СНІДу та ЗОЗ, в структурі яких функціонує кабінет «Довіра», відповідають за ведення обліку пацієнтів, надання їм необхідної медичної допомоги та здійснення медичного нагляду за такими особами.