Уникнути харчових отруєнь

Осінь — пора збирання врожаю і заготівлі продуктів на зиму. Харчування має бути якісним — при закупівлі, зберіганні та приготуванні консервацій це треба мати на увазі. Заражені мікроорганізмами — збудниками хвороб — продукти при вживанні їх нерідко спричиняють харчові інтоксикації. Найбільш небезпечними серед них є ботулізм та сальмонельоз.

Ботулізм — важке захворювання. Його спричиняє токсин, що утворюється і накопичується у продуктах за відсутності кисню (у герметично закупорених консервах, всередині шматків сирого, в’яленого, копченого м’яса, риби чи грибів) тривалого зберігання або за відсутності чи незначній кількості консервантів (солі, цукру, оцтової або лимонної кислоти).

Найбільш небезпечними щодо можливого захворювання є продукти домашнього приготування. Як правило, уражені токсином, вони мало чим відрізняються від якісних, їх зовнішній вигляд, запах, смакові властивості здебільшого не викликають підозри.

Спорова форма збудника дуже стійка до нагрівання і навіть переносить кип’ятіння до 10 хвилин. Токсин, що потрапив у організм, уражає центральну нервову систему. У 30% випадків захворювання закінчується смертю.

Симптоми захворювання проявляються через 8—36 годин після вживання заражених продуктів. Виникає загальна слабкість, запаморочення, сухість у роті, послаблення зору, двоїння в очах, порушення мови, хворий не може проковтнути воду, їжу. Іноді з’являється пекучий біль у животі, починається блювання, пронос. При появі цих ознак треба негайно звернутися по допомогу до медичного закладу.

Лікування проводиться із застосуванням антитоксичних сироваток. У тяжких випадках ефективність лікування залежить від своєчасного звертання по допомогу.

Сальмонельоз — це харчові токсикоінфекції, спричинені сальмонелами (кишкові паличкоподібні бактерії) з ураженням шлунково-кишкового тракту.

Сальмонели живуть довго: у ковбасних виробах — від 60 до 130 днів, у замороженому м’ясі — від 6 до 13 місяців, у яйцях — до 12 місяців. При температурі +57°С (у рідкому середовищі) сальмонели гинуть через 3—4 хвилини, кип’ятіння вбиває їх. Носії сальмонел — велика рогата худоба, свині, гризуни, домашні птахи, особливо качки та гуси.

Можливе зараження від хворої людини або носія сальмонел. Джерелом інфекції можуть бути і м’ясомолочні продукти, кондитерські вироби з використанням молока, яєчного порошку. Однак найбільш небезпечними є м’ясний фарш, паштети, варені ковбаси, молоко, сирі яйця.

Інкубаційний період сальмонельозу — від кількох годин до кількох діб залежно від концентрації збудника.

Захворюванню в більшості випадків передує короткочасне почуття важкості у шлунку, потім з’являється нудота і блювання. Через деякий час виникають болі в животі, пронос (10—15 разів на добу), озноб і підвищення температури тіла до 39—40°С. Настає зневоднювання і без допомоги лікаря вже не обійтися. Захворювання триває 5—6 днів.

Як же уникнути харчових отруєнь? Ось деякі поради.

  • Суворо дотримуйтесь технології приготування продуктів, особливо консервів. Стерилізуйте їх протягом 20—30 хвилин.
  • Не вживайте у їжу запліснявілі продукти! Пам’ятайте, що пліснява виділяє токсини, не видимі оку, які потім переходять у товщу продукту.
  • Не використовуйте також запліснявілі продукти для виготовлення вина, соків, мармеладу і т. ін.
  • Для упаковки харчових продуктів не використовуйте папір газет та журналів, там є у великих кількостях небезпечні важкі метали — свинець і кадмій.
  • Дотримуйтесь термінів і умов зберігання продуктів! Пам’ятайте, що при тривалому зберіганні (більше року) спиртових настойок на кісточкових фруктах у розчин переходить сильна отрута — синильна кислота.

Володимир Пашинський
прес-служба МНС.