Попередження та перша допомога при вiдмороженнях

LIKAR.INFO по матерiалах МОЗ України

Відмороження наступає при тривалій дії холоду на яку-небудь ділянку тіла людини. Воно може виникати не тільки у дуже морозну погоду, але й при температурі до +6 — +8°С, особливо при підвищеній вологості повітря і сильному вітрові. Більше 90% всіх відморожень припадає на пальці ніг і рук, ніс, вуха та щоки.

Вплив холоду на весь організм викликає його загальне охолодження. При цьому наступає розлад кровообігу, спочатку шкіри, а потім і глибше-розташованих тканин, а потім наступає і їх омертвіння. Спочатку потерпілого морозить, потім з'являються в'ялість, втома, сонливість, дрімота, яка переходить у глибокий сон, під час якого слабнуть дихання та серцева діяльність, що може призвести до смерті. Температура тіла падає нижче 36°С. Після відчуття холоду з'являються поколювання, оніміння на місці пошкодження. Відморожена частина тіла стає блідою, холодною та нечутливою.

Визначають чотири ступені відмороження.
I ступінь - спостерігаються функціональні порушення: вражене місце спочатку біліє, потім червоніє, припухає, потерпілий відчуває поколювання та біль;
II ступінь: на шкірі утворюються пухирі з кров'яним вмістом, виникає сильний біль;
III ступінь: відбувається омертвіння шкіри та підшкірних тканин;
IV ступінь: розвивається омертвіння глибоко- розташованих тканин та кісток.

При обмороженнях Ш та ІУ ступенів потрібно хірургічне лікування з приводу пересадки шкіри або ампутації кінцівок. При обмороженнях верхніх кінцівок хвороба загрожує втратою руки, обличчя - здебільшого втратою вух, носа (потрібно робити пластичні операції), нижніх кінцівок (до середини гомілки)- хворий може померти. Процес лікування проходить у стаціонарі: протягом 2-3тижнів - при обмороженні ІІ стадії, 35-40 днів - при хворобі Ш стадії, до 2-2,5 місяці - при ІУ стадії.

Відмороженню сприяють підвищена вологість повітря, вітер, мокрі одяг і взуття, пітливість ніг, тривале перебування у нерухомому стані, втома, недостатнє харчування, щойно минула хвороба, сп'яніння, тісні одяг і взуття. Сюди можна віднести і попереднє відмороження, навіть якщо воно було рік тому.

ПЕРША ДОПОМОГА

Потерпілого внести в тепле, сухе приміщення, зняти взуття та одяг, тепло укутати, напоїти гарячим чаєм або кавою, молоком та почати негайне відігрівання відморожених частин тіла за допомогою розтирання чистими руками, змоченими спиртом. Розтирати потерпілого іноді доводиться довго, до появи чутливості, почервоніння і відчуття жару у пошкодженій частині тіла, доки шкіра не стане м'якою і теплою. Слід пам'ятати, що розтирання відморожених частин тіла снігом шкідливе, тому що це поглиблює охолодження, а крижинки ранять шкіру. Не слід розтирати шкіру при появі набряку та пухирів.

Зігрівання можна проводити за допомогою теплих ванн. Температуру води слід поступово підвищувати з 20°С до 40°С протягом 20-30 хвилин. При цьому кінцівку необхідно ретельно відмити милом від бруду. Після ванн та розтирання пошкоджену частину тіла необхідно висушити (протерти), закрити стерильною пов'язкою та тепло укутати. Відморожені ділянки тіла не можна змазувати жиром і мазями. При будь-якому ступені відмороження необхідно звернутися до лікаря.

ПОПЕРЕДЖЕННЯ ВІДМОРОЖЕНЬ

1. Одягатися та взуватися необхідно відповідно до температури повітря та погоди, одяг та взуття повинні бути теплими та сухими, бажано з натуральних матеріалів.
Взуття (в т. ч. чобітки, лижні черевики, черевики з ковзанами) повинні бути вільними, щоб не здавлювати тканини і не порушувати кровопостачання нижніх кінцівок. Для взуття треба використовувати повстяні устілки, одягати шерстяні шкарпетки.
2. Відкриті частини обличчя та голови (вуха, підборіддя, щоки, ніс) необхідно періодично перевіряти для попередження відмороження.
3. Необхідно відмовитись від перебування на холоді у нетверезому стані.
4. Необхідно уникати тривалого перебування у холодних сирих приміщеннях та роботи на відкритому повітрі у холодну погоду з підвищеною вологістю повітря.
5. Не варто виходити на вулицю спітнілими та слід уникати надмірних фізичних навантажень.
6. Рекомендується вживати гарячі їжу та напої.
Бажано з осені починати загартування свіжим повітрям та холодною водою, проводити на відкритому свіжому повітрі зарядку, пробіжки та прогулянки.